MEAN WELL SDR-240-24 SDR-240 Series 240 W Single Output 24 V AC/DC Industrial DIN Rail w/PFC Function - 1 item(s)
★★★★★ 4.8 45 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.sellospanama.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@10A - 240W.
Brand MEAN WELL
Wattage 240 watts
Item Weight 1.03 Kilograms
Manufacturer MEAN WELL
Model Number SDR-240-24
Cooling Method Air
Output Wattage 240 Watts
Item Dimensions 6.1 x 4.06 x 5.98 inches
Mfr Part Number SDR-240-24
Compatible Devices Personal Computer
Minimum Input Voltage 180 Volts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
45 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (39)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)