Audio-Technica ATH-AD700X Audiophile Open-Air Headphones Black
★★★★★ 4.8 48 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.sellospanama.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 53 mm drivers reproduce clear treble and midrange. Connectivity Technology: Wired
  • Bobbin-wound CCAW voice coils for superior power handling. Impedance: 38 ohms
  • Lightweight aluminum honeycomb casing with excellent acoustic properties
  • Self-adjusting 3D Wing Support provides a comfortable listening experience; total ear-fit design minimizes pressure. Maximum Input Power: 700 mW
  • Frequency Response - 20 – 20, 000 Hz and Impedance - 45 ohms
  • Connector Type: 3.5mm
  • Connector Type: 3.5mm
  • Connectivity Technology: Wired
  • Included Components: Audio-Technica ATH-AD700X headphone, Detachable 1/4 inch (6.3 mm) adapter
Color Black
Theme Audio Equipment
Impedance 38 Ohms
Brand Name Audio-Technica
Model Name ATH-AD700X
Style Name ATH-AD700X
Unit Count 1.0 Count
Is Electric No
Item Weight 0.5 Kilograms
Control Type Mediabediening
Manufacturer Audio-Technica
Model Number ATH-AD700X
BuiltIn Media Audio-Technica ATH-AD700X headphone, Detachable 1/4 inch (6.3 mm) adapter
Noise Control Active Noise Cancellation
Series Number 700
Cable Features Detachable
Control Method Remote
Earpiece Shape over-ear
Headphone Jack 3.5 mm;6.3 mm
Is Autographed No
Frequency Range 5 Hz - 30 kHz
Number of Items 1
Antenna Location Music
Audio Driver Size 53 Millimeters
Audio Driver Type Dynamic Driver
Compatible Devices Various Brands of Laptops, Desktops, Music Production Equipment, Tablets, and Smartphones with 3.5mm Audio Jack or 6.3mm Adapter
Enclosure Material Aluminum
Frequency Response 20000 Hz
Additional Features sports-and-exercise
Battery Charge Time 5 Hours
Warranty Description 1 year
Age Range Description Adult
Customer Package Type Standard Packaging
Water Resistance Level Not Water Resistant
Connectivity Technology Wired
Headphones Ear Placement Open Ear
Specific Uses For Product Versatile
Headphone Folding Features Over Ear
External Testing Certification Não aplicável
Global Trade Identification Number 04961310118617
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
48 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (42)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)